top of page

FARKINDALIKLI YEME İLE PORSİYON KONTROLÜNÜ SAĞLA


Yemeği çok hızlı yiyor ve ardından rahatsız hissediyor musunuz?

Ne yediğimi anlamıyorum, yediğimden tatmin olmuyorum diyorsanız farkındalıklı yeme tam da size göre.


Yemek zamanlarında aşırı yemenin en yaygın nedeni, otomatik pilotta ve genellikle hızlı yemektir. Çünkü günümüz dünyası o kadar hızlı ki, herkes sürekli bir yerlere yetişmeye çalışıyor ve yeme zamanı ölü bir zaman olarak görülüyor.Hızlı bir şekilde yemek, yediğimiz yiyecekten tatminlik ve doygunluk hissini azaltıyor ayrıca gaz ve şişkinlik gibi gastrointestinal sistemde problemlere yol açıyor.


Hızlı yemeye ek olarak, yemek yerken televizyon izlemek, telefonla uğraşmak da yediğimiz yemeyi fark etmeyi zorlaştıran faktörlerden. Bilimsel verilerde yemek yerken televizyon izleyen bireylerin daha büyük porsiyonlarla doygunluk hislerine ulaştıklarını göstermektedir.


Yemekten aldığınız tatmini arttırmak ve porsiyon kontrolü sağlayabilmeniz için farkındalıklı yemeyi öğrenmenizi öneririm.


Farkındalıklı yeme; hem sizi tatmin eden hem de vücudunuzu besleyen yiyecekleri seçmek için tüm duyularınızı kullanmanıza imkan veren bir yeme şeklidir. Yemeğe başlama ve bitirme kararlarınıza rehberlik edecek fiziksel açlık ve tokluk ipuçlarınızın farkında olmayı sağlar.


Sakince, başka bir şeyle ilgilenmeden, yediğimize dikkatimizi vererek, tadını alarak yemek yiyerek, daha kaliteli bir yeme tecrübesi yaşayabilirsiniz. Böylelikle yediğimiz yiyecekten aldığımız tatmin ve doygunluk hissi de artacaktır.


Farkındalıklı yeme egzersizleri, yavaşlamanıza, yemeğinize dikkat etmenize ve vücudunuzun açlığını ve tokluğunu daha doğru bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.


Farkındalıklı yeme;

· Aşırı çok veya az yemeyi engellemeye

· Daha iyi hissettiren, besleyici yiyecekler tüketmeye

· Doygunluğu pekiştirerek daha az porsiyonlar tüketmeye

· Hızlı yedikten sonra oluşan gaz ve şişkinlik hislerinin azalmasına

· Daha büyük zevk duygusu ve daha az suçluluk duygusu hissetmeye yardımcı olur.Birçok insan farkındalıklı yemenin yavaş yemekle ya da yemeği uzun süre çiğnemekle ilgili olduğunu düşünüyor ama bundan daha da fazlasıdır.

İşte birkaç tane farkındalıklı yeme egzersizi örneği:

Yemeğinizi yemeden önce görünüşüne bakın, koklayın, hatta HİSSEDİN!

Nerede yemek yediğinize dikkat edin. Arkadaşlarınızla mı, yoğun bir kafeteryada mı yoksa yalnız mısınız? Bu yemeğinizi nasıl etkileyebilir? (yani daha hızlı yemek, dikkati dağılmış vb.)


Açlığınızı ve tokluğunuzu ölçmek için yemekten önce, ortada ve yemekten sonra açlık ölçeğini kullanın.


Duygularınızı not alın. Stresli, endişeli, üzgün, heyecanlı mısınız? Bu yemek yemenizi nasıl etkiledi?

Kendinize, yemeğin hayal ettiğiniz kadar lezzetli olup olmadığını sorun.


Yemekten sonra yiyeceklerin sizi zihinsel ve fiziksel olarak nasıl hissettirdiğini anlatın.


Bir dahaki sefere yemekle ilgili değiştireceğiniz bir şey var mı? Daha da iyi hale getirecek herhangi bir sos, baharat vb.


Her yemeği bir öğrenme deneyimi olarak görün. Tokluktan sonra yeseniz bile, kendinizi hırpalamayın, Bunu öğrenmek için bir şans olarak kullanın.


Tüm bu egzersizlerin en iyi yanı, bunları tam anlamıyla HER YERDE yapabilirsiniz ve eminim ki hiç kimse bunları yaptığınızı bilmeyecek bile.


Ama siz daha kaliteli bir yeme tecrübesi yaşayacaksınız ve yediğiniz yiyecekten daha çok tatmin olacaksınız. Buna ek olarak daha az porsiyonlarla doygunluğa ulaşacaksınız.Ne dersiniz, denemeye değmez mi?


-Büşra Akpınar

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page