top of page

Pkos Hakkında Mutlaka Bilmen Gereken 7 Şey:


Merhaba bu hafta PKOS hakkında mutlaka bilinmesi gereken 7 konudan bahsedeceğim.


PKOS teşhisi konulduğunda, bunun gerçekten ne anlama geldiği hakkında benim de hiçbir fikrim yoktu. Aşırı testosteron seviyelerimin ve insülin direncimin çıkması beni çok korkutmuştu.


Ayrıca hamile kalmakta zorlanacağım söylendi. Bence bu da bir genç kıza söylenebilecek en korkunç şeylerden biri.


Peki gerçekler ne?

Sizlerle bunları konuşacağız.


Çok geçmeden, yurtiçi ve yurtdışında aldığım beslenme eğitimlerin sonrasında, hikayenin tamamının bu olmadığını fark ettim.

PKOS kısırlığının tek nedeni, yumurtlamayı durduran dengesiz hormonlardır. Hormon dengesizliğine neden olan temel sorunları düzeltildiğinde, PKOS kısırlığını durdurabilir ve PKOS'u olmayan biriyle aynı hamile kalma şansına sahip olabilirsiniz.

Pkos söz konusu olduğunda vücudunuzda neler olup bittiğini bilmek önemlidir.

Eğer doktorumun bana söylediklerini kabul etmiş olsaydım, o zaman PKOS'umu tersine çevirmek için motivasyonu asla bulamamış olabilirdim!

Sizin de aynı motivasyonu bulmanız için bu bültende her kadının cevabını bilmesi gereken yedi soruyu cevaplayacağım.

 1. PKOS Nedir?

PKOS, vücudunuzun aşırı androjen üretmesine neden olan hormonal bir durumdur. Androjenler, testosteron, DHEA-S veandrostenedion içeren bir grup hormona verilen isimdir. Bu hormonlar çoğu PKOS semptomundan sorumludur: kısırlık, akne, kıllanma ve erkek tipi saç dökülmesi. PKOS, androjen seviyenizi test etmek için bir kan testi ve polikistik yumurtalıkların (veya yumurtlamanın olmaması) varlığı ile teşhis edilir.

Aşırı androjenler, sadece küçük bir miktar bile olsa normal adet görmeyi ve yumurtlamayı durdurabilir. Ama harika haber şu ki, onları azaltmak ve tekrar yumurtlamak kesinlikle mümkün. İşin sırrı, ilk etapta yüksek olmalarına neden olan şeyi tedavi etmektir.


Yüksek androjen ve PKOS geliştirmenin kesinlikle genetik bir bileşeni olsa da, araştırmalar göstermiştir ki genler çevresel faktörler tarafından etkileniyor.

Buna epigenetik denir. Doğru çevresel faktörler mevcut olduğunda, PCOS genleri olan bizleri daha duyarlı hale getirir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda, bu faktörleri ortadan kaldırırsak (kök nedeni tedavi edersek), PKOS'umuzu tersine çevirebileceğimiz anlamına gelir.

İşin sırrı, hangi faktörlerin sizi etkilediğini bulmaktır.


2)Kistler Testosteron Üretiyor Mu?


PKOS'un adının aksine kistler PKOS'a neden olmaz ve kulağa geldiği gibi kesinlikle kanserli veya tümör benzeri maddeler değildir. Bunlar sadece vücudunuzda meydana gelen metabolik ve hormonal fırtınanın masum bir belirtisidir.

Kistler, yumurtlamanız gerektiğinde serbest bırakılmayan yumurta folikülleridir. Serbest bırakılmak yerine yumurtalıkta 'yapışmış' kalırlar ve kist olarak görünürler.


Kadınların %25'inde poli (birçok) kistik over vardır. Ancak sendroma sahip olmak için aynı zamanda yüksek androjen seviyelerine de sahip olmanız gerekir. Bu yüzden PKOS'un "nedeni" hakkında konuştuğumuzda, gerçekten demek istediğimiz yüksek androjenlerin nedenidir. Bunları doğrulamak için ultrason görüntüsüne ve kan testleri yaptırmanız gerekir.


3)PKOS'un Farklı Türleri Var Mı?


Evet. Farklı türleri vardır. 'Türler' derken sadece görülen farklı semptomlardan bahsetmiyorum.

Farklı Pkos tiplerine sahip olanların hormon dengesizliğinin altta yatan sebepleri de farklıdır. Bu nedenle semptomları tersine çevirmek için farklı tedaviler vardır.


Örneğin; Pkos semptomlarını yöneten kök neden bir kişide insülin direnciyse bu kişi karbonhidratları daha sınırlı tüketmeye başladığı bir diyetle büyük oranda başarı elde edebilir ve siz de bunun mucizevi bir çözüm olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak nedeniniz, örneğin yüksek stres hormonlarıysa, siz de durumu daha da kötüleştirebilir.


PKOS' un birçok kök nedeni olabilir, en yaygın olanları şunlardır:

 • İnsülin direnci

 • İnflamasyon

 • Yüksek stres hormonları


Ancak tek bir kategoriye sığdırmanıza gerek yok, aslında birden fazla nedeniniz olabilir.


İnsülin direnci gerçekten ilk test edilmesi gereken en önemli şeydir ve birçok kadın insüline sahip olduğunu bilmez, çünkü yaygın testler, HbA1c ve açlık kan şekeri, erken evre insülin direncini tespit edecek kadar hassas değildir.


4) PKOS İçin Bir Tedavi Var Mı?


PKOS için 'tedavi' olmadığını okumuş olabilirsiniz. Bu doğrudur, ancak bu tıpkı obezitenin “tedavisi” olmadığını söylemek gibidir. Obeziteye yatkın olabilirsiniz ancak bu asla kilo veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Obeziteye yatkın olan biri olmayan birine göre daha fazla zorlanacaktır evet ama bu çözümün imkansız olduğu anlamına gelmiyor.

PKOS'a genetik yatkınlığınız olsa bile, bu genlerin göstermesi için doğru çevresel koşulların mevcut olması gerekir.

Bununla ilgili iyi haber şu ki, bu çevresel tetikleyicilerin veya neden(ler)in ne olduğunu bulabilirsek, çoğu durumda bu çevresel faktörleri ortadan kaldırırsak, tersine çevrilebilir.


5) Uzun Vadede PKOS Hakkında Ne Yapılabilir?


PKOS'u tersine çevirmek tamamen kök nedenleri tedavi etmekle ilgilidir.

Özetle, PKOS'un gördüğüm en yaygın kök nedenleri şunlardır:


1. İnsülin direnci

PKOS'lu kadınların %70'inin insülin direncine sahip olduğunu araştırmalardan biliyoruz.


Vücudumuz kan şekerinin yüksek olmasını sevmez, çünkü uzun vadede bu beyin, karaciğer, pankreas, kalp ve gözlerdeki hücrelere zarar verir - bu nedenle daha sonra kullanmak üzere kasları ve karaciğerimizdeki hücrelerde depolar.


İnsülin, hücrelere açılmasını ve glikozun içeri girmesine izin vermesini söyleyen hormondur. Bir anahtarın bir kapıyı açmasına benzer şekilde, pankreas tarafından salgılanır ve hücre üzerindeki bir reseptöre onu açmak için bağlanır. Anahtar çok fazla kullanıldığında veya kronik düşük dereceli iltihaplanma olduğunda, kilit biraz aşınmaya ve tıkanmaya başlar; anahtar artık kapıyı açmaz hale gelir. İşte bu insülin direncidir.


Yüksek insülin seviyeleri, yumurtalıkları daha fazla androjen üretmesi için uyarır ve ayrıca


2) Adrenal PKOS


Stres veya 'adrenal' PKOS, gördüğüm diğer bir yaygın nedenidir.

Buradaki strese, fiziksel stres (çok fazla yüksek yoğunluklu egzersiz yapmak) veya

psikolojik stres, örnek verilebilir.


Kendimizi çok fazla stres altına soktuğumuzda, beynimiz bunu algılar ve adrenal bezlerimizi stres hormonlarımızı üretmesi için uyarır: Adrenalin (savaş ve kaç hormonu) ve Kortizol; beyinde DHEA-S ve Androstenedion gibi Androjenler üretir.


Çoğu insan (ve hatta doktorlar), PKOS'lu kadınların %50'sinde aşırı adrenal androjen bulunduğunun farkında bile değildir.

 • Sürekli yorgun hissediyorsanız,

 • 7-8 saatlik uykudan sonra bile yorgun uyanıyorsanız,

 • Egzersiz yaptıktan sonra bitkin hissediyorsanız veya

 • Geceleri yorgun hissediyorsanız, stres hormonlarınız PKOS'unuzun kök nedeni olabilir.


3. İnflamasyon

İnflamasyon, bağışıklık sisteminizin kronik olarak aktive olduğu zamandır.


İnflamasyon birçok şeyden kaynaklanabilir:

 • Zayıf sağlıklı beslenme alışkanlıkları

 • Zayıf bağırsak sağlığı

 • Yüksek stres hormonları (evet, stres PCOS ile de el ele gider)

 • Çevresel toksinler

İnflamasyonun androjenleri arttırdığı ve insülin direnci olmadan yumurtlamayı durdurduğu gösterilmiştir. Tekrarlayan enfeksiyonlara yakalanıyorsanız veya sürekli hastalanıyorsanız, alerjiniz veya astımınız varsa, eklem ağrılarınız, irritabl bağırsak sendromunuz veya egzama gibi cilt sorunlarınız varsa, bu kronik iltihabınızın olduğunun göstergesi olabilir.


4) Katkıda bulunan diğer sebepler


Diğer dört alanı okuduysanız ve hiçbiri sizde yoksa gizli bir PKOS nedeniniz olabilir. Tiroid rahatsızlığı en sık gördüğüm durumdur ve çalışmalarda PKOS'lu kadınların dörtte birinde tiroid rahatsızlığı olduğunu gösteriyor.

Tiroid rahatsızlığının ana semptomlarından biri saç dökülmesi (aynı zamanda bir PKOS semptomu olduğu için genellikle gözden kaçabilir) ve yüksek kolesteroldür. Bunlardan herhangi birinden muzdaripseniz, lütfen Tiroid testinizi yaptırmak için randevu alın.


6) PKOS teşhisi kısır olduğum anlamına mı geliyor?


Gebelik durumu hormon regülasyonu gibi fizyolojik süreçlere dayanır ve bunlar dengesizse yumurtlama olmaz.


Sizi kısırlaştıran başka bir fiziksel nedeniniz yoksa (kısaltılmış serviks, vb.), PKOS'un doğurganlığı etkilemesinin tek nedeni, hormonlarınızın yumurtanın salınmasını durdurması veya aksatmasıdır.

Hormonlarınızın dengesiz olmasının temel nedenini çözebilirseniz, doğurganlığınız geri dönecektir.


7) Bundan sonra ne yapabilirim?


PKOS semptomlarınızla ilgili zorluklar yaşıyorsanız ve diyetler, takviyeler ve ilaçlar arasında sıkışmış hissediyorsanız ve hiçbir şey işe yaramıyor gibi görünüyorsa, lütfen nedenlerinizi bulmaya çalışın ve bu konularda hemen değişiklik yapmaya başlayın.


Peki siz nereden başlayacaksınız?332 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 comentario


Çok açıklayıcı olmuş hocam bu bilgilere çok ihtiyacımız oluyor teşekkürler

Me gusta
bottom of page